ورود به بانک پرسش و پاسخ
بنر
بنر
بنر
سیب قسمت ششم: طرز مصرف سیب(قسمت آخر) چاپ فرستادن به ایمیل

طرز مصرف سیب

دستورهای مندرج، در کتاب درمان به وسیله سبزی ها، میوه ها و حبوب:

برای تصفیه خون: هر روز صبح یک سیب بخورید.

به عنوان ملین: هر شب یک عدد سیب تناول نمایید.

کمپوت سیب: برای اینکه کمپوت خوبی از سیب تهیه کنید در ابتدای طبخ، آب نصف لیموترش را به آن بیفزایید و در آخر طبخ کمی کره به آن اضافه نمایید.

 

برای درمان اسهالهای عفونی – چنان که قبلاً ذکر شد روزی 500 الی 1500 گرم سیب رنده شده، را در 5 وعده بدهید (برای کودکان مقدار سیب متناسب با سن باشد).

رژیم سیب خام: در گریپ های طولانی غذا منحصر به 500 گرم الی یک کیلو سیب خام رنده شده باشد که مدت 2 الی 3 روز بدهند.

دم کرده سیب: دو یا سه عدد سیب را شسته و آن ها را با پوست قطعه قطعه کنید و در یک لیتر آب جوشان ریخته مدت 15 دقیقه بجوشانید و آن را در بیماری های برنشیت یا رماتیسم تناول نمایید.

دم کرده پوست سیب: در تمام فصول سال، هر وقت سیب می خورید، پوست آن را دور نریزید و نگاهدارید تا خشک شود، در موارد لزوم (ازدیاد اسید اوریک خون، نقرس، رماتیسم و کم شدن مقدار ادرار) یک قاشق سوپ خوری از این پودر در آورده در یک فنجان آب جوشان به مدت 15 دقیقه دم کرده میل نمایید و آن قدر این عمل را ادامه دهید تا آثار شفابخش آن ظاهر شود.

آنچه در این تحقیقات جالب است، این است که مأخذ مطالعات آن ها کتب قدیم قرون وسطی اروپا است که ریشه آن به قانون ابن سینا می رسد و ما امروز در صدها جلد کتاب های اروپایی که در موضوع درمان بیماری ها به وسیله گیاهان دارویی تألیف شده است، هزاران مطلب می بینیم که همه آن ها در کتاب قانون ذکر شده است. از جمله، یکی را برای حسن ختام این مقاله ذکر می کنیم:

دکتر ژان والنه در صفحه 300 از کتاب خود می نویسد:

پروفسور لئون بینه، رئیس سابق دانشکده پزشکی پاریس، که مدافع سر خست میوه ها است، در مواردی دستور می دهد که سیب را در خمیر نان گرفته و در تنور بپزند.[i]

آیا می توانید حدس بزنید که پرفسور لئون بینه این مطالب را از کجا آورده است؟

اگر نمی دانید من برای شما توضیح می دهم که از قانون ابن سینا گرفته است و ابن سینا آنجا که از سیب بحث می کند می نویسد:

المشوی فی العجین یعنی، در خمیر گرفته بریان کنند.

نیازی به یادآوری نیست که قدما به طور کلی میوه را به صورت های مختلف خام، پخته، دم کرده، جوشانده، شربت، مربا، حلوا، رب (شیره غلیظ شده) و ... مصرف می کردند و یکی از طرق مصرف هم این بوده است که به خمیر گرفته در تنور نانوایی بپزند و مسلماً در این باره بلکه در اکثر موارد گفته های قدما را بدون چون و چرا پذیرفته و به کار بسته اند زیرا هر قدر در تحقیقات خود دقیق شده اند بیش از پیش، بر آن ها ثابت شده است که مطالعات علمی قدما درباره طب گیاهی بر حق بوده است. دکتر ژان والنه در این باره چنین می نویسد:

وقتی که ما امروزه با کامل ترین و دقیق ترین وسایل علمی خود کشف می کنیم که عقاید قدما درباره موارد گوناگون استعمال و طرز به کار بردن گیاهان دارویی تا چه اندازه صحیح بوده است، نمی توانیم از ابراز حیرت و تحسین خودداری کنیم و غالباً ما نمی توانیم چیزی به گفته های آن اضافه نماییم و فقط اکتفا می کنیم به اینکه بگوییم آن ها در معتقدات خود بر حق بوده اند و هر روز که می گذرد بیش از پیش، بر ما معلوم می شود که اطلاعات قدما درباره گیاهان دارویی متضمن حقایقی بوده است که تصور آن را هم نمی توانیم بکنیم.

 


[i] . Une pomme entouree de pate a pain et cute an four.

 

دیدگاه شما

Feed
 1. با سلام وخسته نباشید اجرکم عند الله جناب روازاده به خاطر زحمات شبانه روزی شما
 2. باسلام و عرض خسته نباشید
  بسیار مطلب خواندنی و قابل تامل بود
  البته که طب اسلامی ایرانی سنتی نزد ایرانیان بوده و ما سالها از ان بی بهره و اینجانب از جناب دکتر روازاده کمال تشکر و قدردانی را دارم که این طب را بار دیگر روحی دوباره بخشیدند
  با تشکر فراوان

افزودن نظر


  • >:o
  • :-[
  • :'(
  • :-(
  • :-D
  • :-*
  • :-)
  • :P
  • :\
  • 8-)
  • ;-)

  معرفی

  دکتر حسین روازاده

  دارای مدرک پزشکی عمومی از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی 58290

  زبان سایت

  English Arabic French German Turkish Persian

  جستجو گوگل  در سايت احياي سلامت
  در كل اينترنت

  تبلیغات

  به زودی امکان پذیرش تبلیغات فراهم میگردد.

  سایت رسمی دکتر روازاده , طب سنتی و حجامت و احیای سلامت و درمان مشکلات ناباروری

  مرجع طب سنتی و دارو های گیاهی ، خواص حجامت مورد تایید دکتر روزاده

  خواص حجامت و خواص زالو درمانی , درمان زود انزالی و مشکلات ناباروری مورد تایید دکتر روازاده