ورود به بانک پرسش و پاسخ
بنر
بنر
بنر
معماری و مردم، در حال اثر گذاری متقابل چاپ فرستادن به ایمیل

سه سال گذشته در چنین روز هایی بخش هایی از سیاست های کلی نظام در مسائل گوناگون کشوری از سوی رهبر فرزانه انقلاب صادر شد که در بخش سیاست های کلی مربط به شهرسازی دستوری مبنی بر «رعایت هویت تاریخی و معنوی شهرها در توسعه و بهسازی محیط شهری بویژه شهرهایی از قبیل قم و مشهد» داده شده است.

هویت در معماری

به طور خلاصه می توان گفت که هویت در معماری با وجود تعاریف گوناگون و گاه متضادی که توسط متخصصان امر از آن ارائه می شود، تجلی روحیات، خواسته ها و عقاید واحد مردمی است که آفریننده و بیننده بنا های ساخته شده هستند. معماران ایرانی اعتقاد دارند که آوازه ایران در معماری، میان جهانیان، آنچنان طنین افکنده است که تاریخ معماری جهان خود را وامدار آن می داند.

معماران ایرانی بناهای متعدد که با شکوه خود جهانیان را مسحور خویش کرده اند را شاهدی بر ادعای خود دانسته. نمونه های این بناها در میدان نقش جهان اصفهان یا بناهایی همچون پل های تاریخی ساخته شده بر زاینده رود به خوبی قابل مشاهده است.

هویت  نامشخص معماری شهرها

متاسفانه اساتید و محققان رشته معماری از وضیعت حال حاضر ساخت و ساز های شهری رضایت کافی را نداشته و آن را فاقد روح، دچار سردرگمی و در بسیاری از موارد، به دور از شاخصه های معماری ملی و مذهبی ما می دانند. از آنجا که هویت معماری و هویت شهری دو مقوله کاملاً مرتبط به یکدیگر هستند، عدم هماهنگی و تطابق میان آن ها موجب می شود تا ضمن قرار نگرفتن مناظر زیبا در برابر چشم شهروندان، آشفتگی ذهنی و خستگی روانی مهمان قلب و روح ساکنان آن شود.

معنویات و شاخصه های دینی، گمشده معماری

فاجعه هنگامی رخ می دهد که در کشوری مانند ایران با سابقه طولانی در ساخت بناهای اسلامی، ساختمان هایی دیده شود که با بی توجهی کامل به ارزش های اسلامی بنا می شود. از دیگر سو این مسئله بروز بیشتری در شهرهای مذهبی مانند مشهد و قم داشته و آزار دهنده تر می نماید.

معماری فراماسونری، ابزار باستانی جنگ نرم

تعبیر جنگ نرم به عنوان اصطلاحی تازه در ادبیات کشور ما استفاده می شود اما به نظر می آید که تقابل هایی مانند این جنگ به طور پراکنده در سال های پیشین رخ داده است.

با بررسی سیر تغییرات معماری در ایران در سالیان گذشته می توان دریافت که از هنر معماری همواره به عنوان راهی جهت تسلط بر کشور استفاده شده است. تجلی نماد های خاص تشکیلات مرموز و مخفوف فراماسونری در ساختمان های شهری یکی دیگر از نشانه های جدا شدن سازه های معماری شهری از ریشه های مذهبی تاریخی خود است .

لازم به ذکر است، در سایه بی توجهی سازندگان و ناظران، تعدادی از بناهای حساس شهری نیز، نمادهای این تشکیلات شیطانی را مورد استفاده قرار می دهند .

معماری و مردم، در حال اثرگذاری متقابل

متخصصان شهرسازی و معماران برجسته عقیده دارند که یک جریان دو سویه اثر گذاری میان ساختمان ها و فضای شهری با مردم جامعه وجود دارد. این بدان معناست که ساختمان ها می توانند بر روحیات و آداب مردمی که از آن ها استفاده می کنند، اثر انکار نشدنی بگذارند.

معماری شهر های امروزی کشور

اگر بنا شود که تأثیرات معماری امروز شهر های بزرگ کشور را بر ساکنان آن ها مورد پژوهش قرار دهیم، راهی جز بررسی طیف وسیعی از معماری های وارداتی نداریم؛ هرچند همین معماری های عاری از نشاط که مروج فرهنگ های غربی هست نیز به درستس اجرا نمی شود

راه چاره چیست ؟

در هر صورت باید برای بهبود این آشفته بازار، در حالی به دنبال راه چاره بود که ظاهراً ناکارآمدی دستگاه های نظارتی همچون شهرداری ها در این امر قابل انکار نیست.

بسیاری از معماران و دست اندرکاران ساختمان سازی معتقدند، کنترل بر نحوه طراحی و اجرای نمای ساختمان ها باید به طور مستمر و مؤثرتری انجام شود و همزمان، برنامه ریزی های دقیقی برای شهرسازی با مد نظر گرفتن شاخص های فرهنگی و اسلامی صورت گیرد.

 

منبع: ماهنامه آموزشی/ تحلیلی/ خبری/ اطلاع رسانی 42. پیش شماره دوم|بهمن 1392

 

دیدگاه شما

افزودن نظر


  • >:o
  • :-[
  • :'(
  • :-(
  • :-D
  • :-*
  • :-)
  • :P
  • :\
  • 8-)
  • ;-)

  معرفی

  دکتر حسین روازاده

  دارای مدرک پزشکی عمومی از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی 58290

  زبان سایت

  English Arabic French German Turkish Persian

  جستجو گوگل  در سايت احياي سلامت
  در كل اينترنت

  تبلیغات

  به زودی امکان پذیرش تبلیغات فراهم میگردد.

  سایت رسمی دکتر روازاده , طب سنتی و حجامت و احیای سلامت و درمان مشکلات ناباروری

  مرجع طب سنتی و دارو های گیاهی ، خواص حجامت مورد تایید دکتر روزاده

  خواص حجامت و خواص زالو درمانی , درمان زود انزالی و مشکلات ناباروری مورد تایید دکتر روازاده