ورود به بانک پرسش و پاسخ
بنر
بنر
بنر
سیاست های تشویقی کشورهای مختلف برای افزایش جمعیت چاپ فرستادن به ایمیل

تهیه و تنظیم:

شورای عالی انقلاب فرهنگی

سیاست های تشویقی برخی کشورها برای افزایش جمعیت

پس از پایان جنگ جهانی دوم و توسعه اقتصادی کشورهای غربی، نرخ رشد جمعیت به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یافت. دلایلی که برای این کاهش جمعیت از سوی جامعه شناسان ذکر می شود، بسیار متنوع است، اما شاید مهمترین تغییرات فرهنگی، آزادی های جنسی و همچنین تمرکز بیشتر اروپا بر فردگرایی بود.

 

کشورهای اروپایی که در حال مقابله با مهاجرت سیل جمعیت از سوی کشورهای دیگر بودند، تلاش کردند تا با استفاده از برخی مشوق ها، آب رفته را به جوی باز گردانند و بتوانند رشد جمعیت را از سیر نزولی آن نجات دهند.

 

در اینجا به برخی از این سیاست ها اشاره می کنیم.

فرانسه:

دولت فرانسه 83 میلیارد یورو، یعنی حدود پنج درصد تولید ناخالص ملی کشور را صرف حمایت از فرزند آوری می کند. این میزان هزینه به نوبه خود بالاترین رقم در سطح اروپاست.

زنان فرانسوی، 16 هفته مرخصی زایمان دارند که از شش هفته پیش از تولد کودکانشان آغاز می شود. جالب این است که سیستم فرانسه، داشتن فرزند بیشتر را با افزایش قابل ملاحظه مزایا برای فرزند سوم نیز تشویق می کند.

آلمان:

"آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان، چند سال قبل که میانگین تعداد بچه های خانواده های این کشور 1/3 بچه تخمین زده شد، پیشنهاد حقوق هزار و 800 یورویی را برای مادرهایی که مراقب بچه های خود در خانه هستند مطرح کرده است.

براساس گزارش یورو نیوز«کریستینا شرودر»، وزیر امور خانواده ی آلمان، به دنبال ارائه ی طرحی است که به پدربزرگ ها و مادربزرگ ها اجازه می دهند که برای نگه داری از نوه هایشان مرخصی بدون حقوق بگیرند.

از دیگر اقدامات دولت آلمان، کمک مالی به پدران و مادران شاغلی است که به دلیل  تولد فرزند خود یا مرخصی به واسطه ی نگه داری از فرزند، دستمزدی دریافت نکردند؛ بنابراین حمایت مالی، مردان یا زنانی که دستمزدی دریافت نکرده اند، دو سوم دستمزد خود را با افزایش2375 دلاری در هر ماه از دولت دریافت می کنند و کسانی که حقوق پایین تری دریافت می کنند 100 درصد حقوق خود را از دولت دریافت می کنند. اگر یکی از والدین در مرخصی باقی باشد، تا 12 ماه می تواند به صورت فوق در مرخصی باقی بماند، با ضمانت این مسئله که بعد از 12 ماه به همان شغل قبلی خود باز می گردد و اگر هر دو والدین در مرخصی باشند تا 14 ماه می توانند این گونه درکنار خانواده ی خود حضور داشته باشید.

یکی دیگر از مشوق های آلمان برای افزایش نسل، تصویب قانون برای کمک به مهاجرانی است که چندین سال در این کشور زندگی کرده و فرزندان شان تا 17 سالگی درکشور آلمان تدریس می کنند به گونه یی که دولت این کشور موظف به پرداخت کمک هزینه تحصیل به این افراد است و در سنین کودکی نیز با سبدهای حمایتی به این افراد کمک مالی می کند.

کانادا:

جمعیت کانادا در مقایسه با 50 سال گذشته دو برابر شده است به گزارش تلویزیون تی وی 5 فرانسه جمعیت کانادا در سال 2012 به سی وسه میلیون نفر رسید. جمعیت کانادا درفاصله ی سال های 2006 تا 2011، پنج میلیون و نهصد هزار نفر افزایش داشته است. مهاجرت اولین عامل رشد جمعیت کاناداست.

در سال 2000، کانادا شاهد افزایش چشمگیر مرخصی زایمان از 10 هفته به 35 هفته بود. این مدت مرخصی می تواند با توافق پدر و مادر بین آنها تقسیم شود. همه این برنامه ها برای این است که زوج ها بدون نگرانی از قطع شدن حقوق یا احتمال از دست دادن شغل شان بتوانند به بچه دار شدن فکر کنند.

در ایالت کبک درکانادا افرادی که صاحب فرزند سوم می شوند، از هدایای بالایی برخوردارمی شوند. برای فرزند اول 500 دلار، فرزند دوم 1000 دلار و برای فرزند سوم به هفت هزار و پانصد دلار افزایش پیدا می کنند. اینها نمونه هایی از سیاستهای دولت کبک در سال 2003 میلادی بوده است. البته این بسته ها تنها شامل تشویقای مالی نمی شوند، بلکه شامل تسهیلات آموزشی و رفاهی کودکان هم می شود.

انگلیس:

دولت انگلیس برای مزایای بچه دار شدن تلاش کرده است که حقوق را به صورت هفتگی برای پدر و مادرها در نظر بگیرد. این حقوق از آوریل سال 2010، برای بچه اول 3/20 پوند به صورت هفتگی شده است. به ازای هر بچه اضافه هم دولت 4/13 پوند برای هر هفته درنظر گرفته است.

روسیه:

در روسیه مادری که صاحب فرزند می شود می تواند نه هزار و ششصد دلار هزینه دریافت کند. سال 2008 میلادی از سوی آقای پوتین به عنوان سال خانواده نام گرفت و تمام دستگاه های دولتی موظف شدند برنامه های تشویقی خود رابرای افزایش جمعیت و جلوگیری از بحران کاهش جمعیت ارائه کنند.

بنابر ابلاغ دولت روسیه ، خانواده هایی که دارای فرزند می شوند از پرداخت مالیات تا سقف تعیین شده معاف می شوند و حمایت های مالی برای تربیت و رشد فرزندان نیز تا حدودی توسط سبد های کالای حمایتی و همچنین به صورت نقدی به خانواده ها پرداخت می شود. دولت روسیه برای بچه اول 15 هزار دلار و به خانواده بچه سوم یک خانه می دهد. مادری که صاحب فرزند می شود می تواند 9 هزار و 600 دلار کمک هزینه دریافت کند.

ژاپن:

بر اساس قانون" کودوموتیت" که در سال 2010 به وسیله حزب دموکراتیک کشور ژاپن اجرایی شد، خانواده هایی که فرزند تا سن 15 سال دارند، ماهانه تا 13 هزارین کمک مالی دریافت می کنند؛ از سوی دیگر پدر و مادریک به یک می توانند در صورت اخذ مرخصی با نصف حقوق خود تا سقف تعیین شده در مرخصی حضور داشته باشند و بدون هیچ تغییری به کار قبلی خود باز گردند.

چین:

دولت چین از سال 1979 تصمیم به اجرای سیاست تک فرزندی در کشور گرفت. وانگ زو، مدیر کمیسیون مؤسسه علم و فن آوری، می گوید: توزیع آماری جمعیت چین، به علت سیاست های مربوط به خانواده در دهه های گذشته، تغییر یافته است و دولت باید سیاست های خود را با این تغییرات هماهنگ سازد.

لیو داجون، مشاور سیاسی، می گوید: از آنجا ییکه جمعیت چین، به موجب سیاست کنونی تک فرزندی، تا سال2030 رو به کاهش خواهد گذاشت، سیاست دو فرزندی باید زودتر از این به اجرا درمی آمد.

 

دیدگاه شما

افزودن نظر


  • >:o
  • :-[
  • :'(
  • :-(
  • :-D
  • :-*
  • :-)
  • :P
  • :\
  • 8-)
  • ;-)

  معرفی

  دکتر حسین روازاده

  دارای مدرک پزشکی عمومی از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی 58290

  زبان سایت

  English Arabic French German Turkish Persian

  جستجو گوگل  در سايت احياي سلامت
  در كل اينترنت

  تبلیغات

  به زودی امکان پذیرش تبلیغات فراهم میگردد.

  سایت رسمی دکتر روازاده , طب سنتی و حجامت و احیای سلامت و درمان مشکلات ناباروری

  مرجع طب سنتی و دارو های گیاهی ، خواص حجامت مورد تایید دکتر روزاده

  خواص حجامت و خواص زالو درمانی , درمان زود انزالی و مشکلات ناباروری مورد تایید دکتر روازاده