ورود به بانک پرسش و پاسخ
بنر
بنر
بنر
موبایل ، خطرناک مثل سیگار چاپ فرستادن به ایمیل

سال 500،2004 دانشمندان آلمانی نامه ای به صدر اعظم وقت آلمان ، گرهارد شرودر نوشتند که مضمون آن این بود :« چرا اجازه می دهید آنتن ها ی BTS در نزدیکی خانه شهروندان نصب شود ، در حالی که همه از مضرات آن آگاهی دارند ؟»

آنها نوشته بودند :«آقای شرودر چرا شما بجه و خانواده خود را در معرض امواج موبایل قرار نمی دهید ؟نکند می خواهید بگویید نمی دانید که این امواج سرطان زا هستند؟»

 

واقعیت این است که درباره مضرات استفاده بیش از حد از تلفن همراه ، بسیار نوشته شده است؛ ولی هشدارها جدی گرفته نمی شوند و در رفتار عموم مردم تاثیر چندانی نمی گذارند . مدتی قبل ، در رسانه ها ، نام یک ایرانی به عنوان مخترع الیاف ضد نفوذ امواج موبایل (EWAII) مطرح شد . نام او علی جاسب بود.

مردی که تقریبا تمامی رسانه های آلمانی مانند رادیو HRI و HR3، روزنامه صبح برلین ، تت زد، BestBest، رادیو انرژی ، تلوزیون بایرن و ... با او مصاحبه کرده بودند . می خواستیم با او درباره اختراعش صحبت کنیم ، خوشبختانه در ایران بود .

در اولین تماس با او فهمیدیم قضیه می تواند مهم تر از این ها باشد. علی جاسب یک پژوهشگر حرفه ای در موضوع تشعشعات تلفن همراه بود و طبیعتا به خاطر اختراعش، کیفی که 99.9999 درصد از امواج مضر موبایل را می گیرد ، سالها بود که درباره مضرات این امواج مطالعه می کرد .

او بعد از آن قضیه نامه 500 دانشمند به صدر اعظم آلمان را تعریف کرد ، گفت (من ایران و ایرانی را دوست دارم و برای کمک به هموطنانم به ایران آمدم تا آنها را از مضرات موبایل آگاه کنم.)

-اصلا چطور ایده ساخت پارچه ضد نفوذ امواج الکترومغناطیسی موبایل به ذهن شما رسید ؟

-من هم مثل بقیه جوانان که علاقه مند به موبایل هستند ، از ابتدایی ترین سیستم ها و گوشی هایی که به بازار آمد ، شروع به استفاده از آنها کردم. اگر خاطرتان باشد اولین گوشی های موبایل بسیار بزرگ بودند ، خود گوشی 40 سانتی متر بود و آنتن های 20سانتی متری داشت. بعد از مدتی متوجه شدم که هنگامی که با موبایل صحبت می کنم ، سر یا چشم هایم درد می گیرند. این مساله را با چند نفر از اساتید و دوستان هم دانشگاهی هایم در میان گذاشتم و شروع به تحقیقات وسیعی درباره امواج الکترومغناطیسی که در گستره (range ) امواج موبایل هستند و زیان های آن برای انسان کردم .

در تحقیقاتی که داشتم یکی از پروژه های ناسا توجه ام را جلب کرد ، ناسا تمامی ماهواره ها و یا ایستگاه های فضایی اش را برای جلوگیری از نفوذ امواج الکترومغناطیسی که در فضا هستند و ایجاد خرابی و اختلال در سیستم های کامپیوتری شان ، با پوشش خاصی می پوشاند که ترکیبی از نقره در آن دیده می شود.

فرمول آن عایق را نمی شد به دست آورد و ناسا آن را در دسته اسناد محرمانه اش قرار داده بود . من به این فکر افتادم که برای جلوگیری از نفوذ الکترومغناطیس در انسان ها چه می شود کرد . در واقع ایده ساخت چنین عایقی در آن زمان به فکر من رسید و در نهایت اختراعم را در ماه مارس سال 2007در آلمان به ثبت رساندم .

-پوشش عایقی اختراع شما از چیست ؟

-من با استفاده از فناوری نانو، یک پوشش نانو سیلور (لایه ظریفی از نقره ) را به الیاف بافتنی تزریق کرده ام که این نوع پارچه از نفوذ امواج الکترومغناطیسی جلوگیری می کند به همین خاطر نامش را ایوال (e-wall ) که به فارسی به معنی دیوار الکترومغناطیسی است ، گذاشتیم .

-این پوشش تا چه میزان از امواج را جذب می کند ؟

-شاید باورتان نشود ،99.9999 در صد از امواج را می گیرد .

-دقت رقم را چگونه بدست آوردید؟

-من اختراعم را در آلمان ثبت کرده ام و آزمایشات کیفی آن توسط موسسه تحقیقات راداری و الکترومغناطیسی (وابسته به ارتش آلمان ) انجام شده است که یکی از قوی ترین مراکز تحقیقات الکترومغناطیسی مجهز به دستگاه های بسیار دقیق است. رقم 9999/99 نشان می دهد که این کیف از هر 10هزار یونیتی که با آن برخورد می کند تنها یک یونیت را عبور می دهد .

-شما معتقدید امواج موبایل برای انسان این قدر مضر است که به خاطرش این همه سال وقت گذاشته اید ؟

-بله ، بسیار زیاد . اگر خطرناک نبود پس چرا در آلمان در جاهایی که آنتن های BTS نصب می شود، قیمت خانه هایی که در معرض آن هستند تا 25 درصد کاهش می یابد؟ در سال 2004، 500 دانشمندان آلمانی نام هایی را به نخست وزیر وقت آلمان (گرهارد شرودر) بدین مضمون نوشتند که چرا شما اجازه می دهید که آنتن های BTS در نزدیکی خانه شهروندان نصب شود .

آنها گفته بودند آقای شرودر چرا شما بچه و خانواده خود را در معرض امواج موبایل قرار نمی دهید؟ مگر شما نمی دانید که این امواج سرطان زا هستند ؟

-این ثابت شده که امواج موبایل سرطان زا هستند ؟

-بله، سرطان زا بودن این امواج اثبات شده است . تحقیقات زیادی در این باره صورت گرفته و البته گاهی هم تحقیقاتی شده که به نتیجه نرسیده؛ اما هیچ تحقیقی نشده که در مقابل تحقیقات دیگر بایستد و ثابت کند این امواج سرطان زا نیستند.

نکته این است که منا فع تجاری که این وسط وجود دارد باعث می شود خیلی از این تحقیقات نادیده گرفته شوند . درست مثل سیگار که مدتها طول کشید تا همه بفهمند چه مضراتی دارد . تازه با این که فهمیده اند ، می بینید که باز هم می کشند. البته موبایل هم مثل سیگار علاوه بر سرطان زا بودن مشکلات عدیده دیگری برای انسان دارد.

-مثلا؟

-آن قدر ضرر دارد که برای شرح تمامی آن ها باید یک جلد کتاب نوشت؛ ولی اگر بخواهیم چند خطر مهم آن را معرفی کنیم ، اول این که سلول های بدن انسان در گستره 10تا1000 هرتز با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، اکثر موبایل ها نیز در گستره 270تا1800هرتز ارتباط برقرار می کنند .

می بینید که گستره امواج الکترومغناطیسی موبایل با سیستم ارتباط بین سلولی انسان هم پوشانی دارد و این مساله باعث ایجاد اختلالات جبران ناپذیری به بدن می شود ، مانند ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن .

همچنین ثابت شده که این امواج تاثیر بدی در باروری مردان دارد . زیرا اسپرم ها را می کشد و باعث کاهش قوای جنسی آقایان می شود. مخصوصا کسانی که موبایل را به کمرشان می بندند . من فکرکنم با وجود استفاده زیاد آقایان از موبایل، در 50سال آینده خیلی از آنها نابارور شوند یا حداقل توانایی های جنس شان کاهش یابد .

-به نظر شما مهمترین مشکل موبایل برای انسان چیست؟

-سرطان زاست . تحقیقات موجهی در این مورد توسط دانشمندان صورت گرفته که این مساله را اثبات می کند و در بسیاری از روزنامه های آلمان نیز این مساله گفته شد .

علاوه بر آن احتمال ابتلا به بیماری های آلزایمر پارکینوس را هم افزایش می دهد. حتی در تحقیقات جدید نشان داده شده که اگر دو دقیقه با موبایل تان صحبت کنید ، ساختار مولکولی بزاق دهان شما تغییر می کند .

-می گویید تاثیر امواج موبایل در این حد زیاد است ، ولی عجیب نیست که مراجع رسمی و دولت ها خیلی به این مساله توجه نمی کنند؟ این طور که شما می گویید هم نیست که اصلا توجه نکنند . گفتم که هنوز همه نسبت به مساله روشن نشده اند . ببینید ، هر 004/0ثانیه این امواج به بدن ما برخورد و از آن عبور می کنند . حال شما اگر یک روز موبایل را با خود حمل کنید حساب کنید چندبار در معرض آن ها قرار می گیرید ؟ اینها تحقیقات مستند است .

پرفسور برن گروپر در آزمایشی نشان داد که اگر شخصی دو دقیقه با موبایل صحبت کند، ساختار آنزیمی بزاق دهانش کلا تغیر می کند . علاوه بر این ، تاثبرات منفی بر روی خون و ادرار دارد.

پرفسور برن گروپر در مقاله خود نوشته میدان های الکترومغناطیسی به ویژه آن هایی که در گستره فرکانس بدن هستند ، باعث تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن می شوند و سرعت گسترش تومورها را افزایش می دهند .

-مدتی قبل صحبت از چنین تحقیقاتی در کشور سوئد بود که در اخبار شنیدیم ، شما یادتان می آید؟

-بله ، در سوئد روی یک خرگوش آزمایش جالبی انجام دادند . یک خرگوش را کنار یک موبایل گذاشتند که آن همواره روشن بود . در این مدت هم تغذیه کاملی به آن می دادند. پس ازدو ماه خون وسلول های خرگوش را برای آزمایش به آزمایشگاه بردند و نتیجه جالب توجهی را اعلام کردند ، آن خرگوش با ادامه این وضعیت بیشتر از یک سال زنده نمی ماند . حال باید ببینیم اگر روی یک انسان چنین آزمایش انجام دهند نتیجه چه می شود ! اگر چه فکر نکنم کسی داوطلب این آزمایش پیدا شود .

نمونه نسبی آزمایش شده این کار برای انسان را می توانید در افرادی ببینید که شغلشان مرتبط با رادارهای نظامی است . آن ها طول عمر بسیار کوتاهی دارند و یا بسیاری از آن هادر زمان سالخوردگی به بیماریهای مبتلا می شوند که در جمعیت عادی کمتر دیده می شود .

-این خطرات برای همه یکسان است یا در گروه های سنی مختلف میزان زیان های متفاوتی دارند؟

-یکی از بدترین چیزها برای جنینی که در شکم مادر است ، امواج الکترومغناطیسی موبایل است . بدن جنین هنوز بافت خوب و کاملی را به خود نگرفته و بسیار حساس است . امواج موبایل منجر به کاهش عکس العمل مولکولی در بدن جنین می شود .

این مساله باعث ضعیف شدن سیستم های مختلف بدن می شود که شاید هنگامی که فرزند به دنیا آمد در آن دیده نشود؛ ولی پس از سال ها بیمار های مختلفی خود را نشان دهند . در کشورهای سوئیس و اتریش به خانواده ها بسیار تاکید شده که بچه های زیر 16 سال اصلا با موبایل صحبت نکنند .

-چرا؟

-شما اگر یک سلول را در نظر بگیرید ، دیواره ای آن را محاط کرده. سلول های مغز بچه ها هنوز شکل و ساختار محکی به خود نگرفته اند. در واقع تکامل یافته نیستند و دیواره محکمی ندارند؛ به همین دلیل میزان بیشتری از تشعشعات را از خود عبور می دهند که با عث اختلالات عصبی در آن ها می شود و مسائلی مانند چشم درد و کم اشتهایی در آنها دیده می شود.

در کل حدود 58 درصد امواج موبایل برای نونهالان و نوجوانان پر ضررتر است . علاوه بر آن در برخی از کشورهای اروپایی استفاده از موبایل ها در فضاهایی که افراد زیادی تجمع کرده اند را صحیح نمی دانند ، مانند اتوبوس . زیرا امواج موبایل تنها به شخص استفاده کننده آسیب نمی رساند، بلکه نسبت به میزان فرکانسش افراد را تحت الشعاع قرار می دهد.

-سوال من این است که با این همه مضرات چرا تاکنون اطلاع رسانی خوبی در مورد زیان های موبایل ها نشده است؟

-این قضیه درست مثل جریان سیگار است . وقتی کمپانی فلیپ موریس میلیاردها دلار درآمد از فروش سیگار داشت ، اجازه نمی داد دانشمندان در این مورد نظر بدهند. حتی اگر به خاطر داشته باشید در سال 1960 ماجرایی برای پرفسور که روی سیگار تحقیق می کرد رخ داد و او را کشتند .

الان هم فروش موبایل ها در دنبا از پر درآمدترین کارهاست و حتی بسیاری از آن ها دولتی هستند و کسی دوست ندارد از میزان سودش کاسته شود . پس با وجود آگاهی از مضرات آن، هیچ اطلاع رسانی نمی کنند . آن ها میلیاردها دلار برای راه اندازی آنتن های BTSخرج کرده اند و می خواهند سودش را ببرند .

اگر بخواهند سیستم هایشان را تغییردهند باید تریلین ها دلار هزینه کنند . پس راه پر سود برای آن ها عدم اطلاع مردم از زیان های موبایل است . یادم است ما اسدادی داشتیم در دانشگاه که می گفت نگران ازدیاد جمعیت جهانی نباشید ، انسان ها خودشان آن قدر چیزهای مضر مانند سیگار، و موبایل و ... می سازند که خود با دست خود می میرند .

-گفته می شود که در ایران اگر در روی خانه ای آنتن های BTSرا نصب کنند به آن ها ماهیانه پول می دهند؟ !

-این پول ها هیچ گاه جای آن زیان ها را نمی گیرد و باید تاکید کنم خانه ها باید حداقل 50تا60 متر از BTSها دور باشند تا امواج کمتر به آن ها کمتر ضرر بزند .

می دانید که بعد از تذکرات بسیار دانشمندان در دنیا در این مورد ، در سازمان ملل بخشی به نام ICNRIP تاسیس شد که کارش فقط تحقیقات و کنترل میزان امواج الکترومغناطیسی مضر برای انسان و طبیعت است .

-چرا کشورهای اروپایی نسبت به این موضوع حساس ترند ؟

در کشورهای اتریش ، آلمان و سوئیس تاکنون دانشمندان مقالات بسیاری را ارائه داده اند و از دولت خواسته اند که به گونه ای قانون گذاری کند که کمترین میزان زیان به افراد برسد . چندی پیش از دولت هایش خواستند که نصب آنتن های BTS در نزدیکی مهد کودک ها، بیمارستان ها و یا مکان های تفریحی که بیشتر کودکان در آن رفت و آمد دارند جلوگیری کنند . در نروژ هم آزمایش جالبی انجام شد که نشان داداستفاده از موبایل برای بچه ها باعث خستگی ، کم خوابی و کم اشتهایی می شود .

-راستی یک سئوال رایج : موبایل تنها در زمان استفاده و صحبت کردن با آن ضرر دارد ؟

-خیر، حمل کردنش هم ضرر دارد . حتی اگر 30سانتی متر هم از شما فاصله داشته باشد امواج الکترومغناطیس حدود 400 هزار Pw/M2 در هر لحظه با بدن اصابت می کند. وقتی که شما با موبایلتان حرکت می کنید ، جا هایی که آنتن ها آنها کمتر پوشش می دهند ، گوشی شما سعی بیشتری برای به دست آوردن آنتن می کند ، در واقع سیگنال های بیشتر و قوی تر ی از خود ساطع می کند که این موضوع بسیار خطرناک است .

حتی به افرادی که مشکل قلبی دارند سفارش می شود که موبایل را دور از خود نگه دارند در صورتی که بعضی ها آن را در جیب بغل خود می گذارند .

خانم های باردار باید حداقل 2 متر از موبایل دورتر باشند . یکی از نکات جالب این است که که زمانی که شما با موبایلتان عکس می فرستید یا همان MMSهزار برابر خطرش بیشتر است . این موضوع را یک دانشگاه اتریشی اثبات کرده است .

-یعنی جاهایی که پوشش آنتن ها کمتر می شود ، امواج خطرناکتری از موبایل ساطع می شود ؟

-بله، جاهایی که پوشش کم است امواج گوشی بیشتر می شود و در مقابل جاهایی مانند نزدیک آنتن های BTSهم که پوشش خوب است ، امواج ساطع شده از طرف آنتن ها برای بدن بسیار خطرناک است .

-در موقع صحبت کردن با موبایل چطور؟

-از هر زمان دیگری برای بدن خطرناک تر است . فرض کنید در اتوبانی در حال رانندگی هستید این امواج همواره در حال کم و زیاد شدن هستند که باعث افزایش میزان برخورد امواج و شدت یافتن آن می شود؛ زیرا در مسیر اتوبان پوشش دهی آنتن  موبایل یکسان  نیست .

-مدتی قبل ، بی بی سی گزارشی از یک تخم مرغ در کنار یک موبایل را منتشر کرده بود که تخم مرغ بعد از گذشت زمانی سفت شده بود . این هم به دلیل این امواج است ؟

-بله ، اتفاقا بعد از آن ما هم در آلمان این کار را انجام دادیم و به صحت موضوع پی بردیم . همانطوری که در عکس هایی که با استفاده از دوربین های حساس حرارتی گرفته شده است ، می بینید که تخم مرغ را در مقابل یک موبایل روشن در حال صحبت کردن گذاشته اند و پس از گذشت یک ساعت تقریبا نیمی از آن سفت شده بود؛ زیرا عملکرد امواج ماکرویو موبایل مانند امواج ماکروویوهای خانگی است که هم اکنون در آشپزخانه ها وجود دارد . با مشاهده این آزمایش به خوبی به عمق این فاجعه پی می برید . ببینید که این امواج با تخم مرغ چه کرد ، همین کار را با سلول های مغز ما می کند . گزارش کامل این آزمایش را می توانید در سایتWWW.ewaII.euببینید .

-استفاده از هندزفری (hands free) نمی تواند درصد امواج را کاهش دهد ؟

-خیر، زیرا هندزفری هم مانند یک آنتن عمل می کند و تفاوت خاصی در میزان اصابت امواج با بدن ندارد .

-آیا در آلمان تا کنون ارگان های دولتی بوده اند که نسبت به اختراع شما عکس العمل خوبی نشان دهند؟

-در آلمان آن قدر از این اختراع استقبال شده که خود من هم باور نمی کردم . علاوه بر آلمان ، از کشورهای ژاپن ، برزیل ، سوئیس و اتریش هم پیشنهاد ات خوبی برای تولید داشتم؛ ولی ایران را بیشتر از تمام دنیا دوست دارم و این کار را در ایران ادامه خواهم داد .

حتی چند روز پیش آقای یورگن تریتن، وزیر محیط زیست سابق آلمان و رئیس کنونی سبز آلمان دعوت نامه ای برای من فرستاد ه تا در گردهمایی در ایالت باواریا آلمان شرکت کنم.

تحقیق و تولید –عمید نمازی خواه

منبع:   http://www.hamshahrionline.ir

 

دیدگاه شما

Feed
 1. خیلی جالب بود

افزودن نظر


  • >:o
  • :-[
  • :'(
  • :-(
  • :-D
  • :-*
  • :-)
  • :P
  • :\
  • 8-)
  • ;-)

  معرفی

  دکتر حسین روازاده

  دارای مدرک پزشکی عمومی از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی 58290

  زبان سایت

  English Arabic French German Turkish Persian

  جستجو گوگل  در سايت احياي سلامت
  در كل اينترنت

  تبلیغات

  به زودی امکان پذیرش تبلیغات فراهم میگردد.

  سایت رسمی دکتر روازاده , طب سنتی و حجامت و احیای سلامت و درمان مشکلات ناباروری

  مرجع طب سنتی و دارو های گیاهی ، خواص حجامت مورد تایید دکتر روزاده

  خواص حجامت و خواص زالو درمانی , درمان زود انزالی و مشکلات ناباروری مورد تایید دکتر روازاده