ورود به بانک پرسش و پاسخ
بنر
بنر
بنر
پاسخ پرسش : ليسيدن مهر– عسل- جایگزین قطره مولتی ویتامین و AD - سرماخوردگي- حجامت - خواب – نحوه شستشو چاپ فرستادن به ایمیل

کودک، 3 ماهه                     
پرسش : 1) كودك شيرخوار 1 سال و1 ماهه اي در اطرافيان ما مدتي است كه علاقمند به ليسيدن گچ ديوار و مهر پيدا كرده آيا چنانكه بعضي مي گويند اين حركت ميتواند علايم كمبودي در بدن او باشد مثلا آهن يا... اگر هست راه حل چيست (در ضمن به توصيه ي حضرتعالي به اين كودك قطره ي آهن و ويتامين داده نميشود)؟پاسخ: ایشان فقر آهن دارد و باید همانگونه که گفته ایم بجای قطره آهن، حتماً از آب آهن تاب تغلیظ شده استفاده نمایند.

2) تغذيه سالم در مورد كودك در اين سن چيست و چه مقدار ميتوان به او عسل داد؟


پاسخ: باید غذای کمکی مغذی به بچه بدهید. مزاج سنی کودکان گرم و تر است وباید غذاهای گرم و تر به آنها بدهید تا به رشد آنها کمک کنید، با گندم و گوشت گوسفندی غذا برای او درست کنید، انجیر، خرما و انگور به بچه بدهید و نگذارید با تغذیه نادرست مزاج او از بچگی خراب شود.
لبوب و مغزها را به بچه بدهید و اگر خانم خانه قدری هنر و سلیقه داشته باشد می تواند مواد خوراکی سالم که خوشمزه، خوشگل و خوش رنگ باشد تهیه نماید که بچه به آن علاقه مند باشد و جایگزین یخمک، ژله و هله هوله های دیگر، جلوی بچه ها بگذارند. مثلاً گردو و دیگر مغزها را با عسل قاطی کنند و با آب لبو رنگین نمایند و در یخچال بگذارند تا خنک بماند.
عسل هم به اندازه بدهید و خیلی افراط نکنید. روزی دو الی سه قاشق غذا خوری کفایت می کند.
بچه ها هم مانند بزرگترها مزاج خاص خود را دارند که از علائم و ویژگیهایشان می توانید متوجه شوید که مزاج جبلی (ذاتی) و مادرزادی او چیست و بسته به مزاج آنها میزان مصرف عسل را می توانید کم و زیاد نمایید.

3) نوزاد اينجانب كه در حال حاضر حدود سه ماه دارد در 21روز بعد از تولد به دليل آنمي شديد و تضاد خوني او با مادرش A مثبت با O مثبت نوزاد به تشخيص دكتر بستري شد و كمي خون به او تزريق شد ودر ادامه دكتر قطره ي مولتي آهن را كه حاوي ويتامين  و آهن است به او توصيه كرد اما بنا به توصيه ي حضرت عالي ما به او اين قطره را نداديم: اكنون با توجه به توصيه ي دكتر مبني به دادن قطره ي موجود آيا اين قطره را به او بدهيم يا خير و در صورت توصيه به ندادن قطره ، براي اينكه مساله ي كمبود خون يا آهن نوزاد به طور كامل خوب شود و در ادامه هم مشكلي پيش نيايد چه كنيم وآيا خوردن 14 بادام در روز توسط مادر كافي است(با توجه به اينكه نوزاد شير مادر مي خورد، در ضمن سر انگشتان نوزاد او كبودي رنگ است و همچنين لبهاي او هم گاهي مواقع كمي تيره و مايل به كبودي است نه صورتي.آيا اين مساله طبيعي است)؟


پاسخ: چون شیر مادر را می خورد، باید مادر تغذیه خوبی داشته باشد تا جایگزین قطره مولتی ویتامین گردد. برای جایگزین آهن نیز از آب آهن تاب برای هم مادر و هم نوزاد استفاده نمایند.  از چهار، پنج ماهگی نیز غذای کمکی را شروع کنید.
در مورد کبودی لبها نیز طبیعی نیست و به نظر اختلال در اکسیژن رسانی می باشد که باید متخصص قلب معاینه نماید.


4)اخيرا اين  نوزاد دچار بيني گرفتگي وظاهرا سرماخوردگي خفيف شده(به دليل برودت هوا، مخصوصا صبح ها) براي اينكه در اسرع وقت حالش خوب شود چه توصيه اي داريد در ضمن آيا شربت آويشن موجود در عطاري و... را كه به نام شربت تيمكس است

توصيه ميكنيد و نيز در مورد دادن كمي چاي آويشن يا چاي نعناع به اين نوزاد سه ماهه نظرتان چيست؟


پاسخ: چای آویشن و نعناع را می توانید به کودکتان بدهید. البته شربت آويشن تاثیرگذاری خود را نشان داده است و اگر فرایند فراوری آن سالم و صحیح انجام شده باشد، مورد تایید است.

5)از چه ماهي حجامت را براي نوزاد توصيه مي كنيد (البته براي برطرف شدن زردي  در روز هاي اول حجامت شده است)؟


پاسخ: در احادیث روایی حجامت کودک چهار ماهه تاکید شده است، لذا توصیه می شود در پایان چهار ماهگی حجامت بسیار سبک انجام گردد.

6) براي منظم شدن خواب نوزاد و به ميزان كافي بودن آن چه  كنيم؟ و اساسا ميزان مناسب خواب براي نوزاد را چگونه بفهميم؟


پاسخ: نوزادان (اطفال زیر یک ماه) باید حداقل روزی 14 ساعت را بخوابند و به تدریج خواب آنها کمتر می شود.


7) نوزاد را در حمام با چه چيزي بشوييم (به جاي صابون و شامپو) كه هم تميز كند و هم چربي ها را از بين ببرد و هم مضر نباشد؟


پاسخ: توصیه می شود برای شستشوی نوزادان تا چهل روزگی از آب و نمک استفاده کنید. یعنی در هر بار استحمام یکبار با آب نمک رقیق شستشو بشویند، البته مراقب باشید در چشم و گوش و دهان نوزاد آب وارد نشود، سپس  یکبار بعد از آن با آب خالی او را بشویید و از صابون استفاده نکنید.  بهترین حالت قرار گیری نوزاد در حین شستشو، آویزان کردن نوزاد بر روی آرنج می باشد و برای جلوگیری از لیز خوردن آن، بهتر است کسی که اینکار را می کند با لباس آستین دار نوزاد را روی دست خود قرار دهد.
بعد از چهل روز نیز با آب صابون رقیق شده، کودک را بشویید.

8) آيا براي سفيد تر شدن پوست سبزه ي نوزاد راهي هست؟


پاسخ: اطفال تا دو سالگی هیچ گونه تدبیر درمانی نمی خواهند چرا که تازه اندامهای او شکل می گیرند. پوست بچه را نیز به هیچ وجه دستکاری نکنید.

9) آيا به نوزاد سه ماهه مي توان هر نوع عسل طبيعي داد و براي ريه و ... او ضرر ندارد چنانكه بعضي مي گويند؟


پاسخ: اگر عسل طبیعی و چند گیاهه باشد، هیچ اشکالی ندارد.


10)آيا دادن قطره ي AD را كه متخصصين اطفال ميگويند، به نوزاد،توصيه ميكنيد(مخصوصا در اين فصل با توجه به كمي نور آفتاب)؟

پاسخ: بجای این قطره برای تامین ویتامین D بچه را لخت کنید و در معرض نور مسقیم آفتاب قرار دهید و عسل نیز به او بدهید. باید غذای کمکی مغذی نیز به بچه بدهید.


**در پايان در خواست داشتم كه بخش سوالات مربوط به نوزاد را در ليست ( پاسخ سوالات شما) به صورت مجزا اضافه كنيد**
تشكر از وقت گذاريتان


پاسخ: با تشکر از ارائه این پیشنهاد، با توجه به اینکه در این خصوص کاربران دیگری نیز پیشنهاد داده بودند، طبقه بندی جدیدی تحت عنوان بیماریها و تدابیر اطفال اضافه گردید.

 

معرفی

دکتر حسین روازاده

دارای مدرک پزشکی عمومی از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی 58290

زبان سایت

English Arabic French German Turkish Persian

جستجو گوگلدر سايت احياي سلامت
در كل اينترنت

تبلیغات

به زودی امکان پذیرش تبلیغات فراهم میگردد.

سایت رسمی دکتر روازاده , طب سنتی و حجامت و احیای سلامت و درمان مشکلات ناباروری

مرجع طب سنتی و دارو های گیاهی ، خواص حجامت مورد تایید دکتر روزاده

خواص حجامت و خواص زالو درمانی , درمان زود انزالی و مشکلات ناباروری مورد تایید دکتر روازاده